Jakie zadanie mają emulgatory

Jakie zadanie mają emulgatory?

Każdy wie, że dziś mamy dobry dostęp do różnorodnych kosmetyków. Możemy przebywać w drogeriach godzinami, aby w końcu znaleźć ten idealny krem, którego skład będzie nam odpowiadał, bo jest naturalny, nieuczulający oraz nietestowany na zwierzętach. Sporo czasu bowiem może zajmować czytanie składów, które czasami są dość długie i wymagają przeanalizowania. Teraz dużo osób chętnie sięga po jakieś surowe składniki, aby samodzielnie stworzyć swój wymarzony kosmetyk. Jeśli jesteś jedną z takich osób musisz wiedzieć, jak istotne są emulgatory i do czego służą.

Emulgatory to substancje, które mają za zadanie stworzenie jednorodnej i stabilnej emulsji ze składników, które samoczynnie nie połączą się ze sobą. Chodzi tutaj głównie o warstwę wodną oraz tłuszczową kosmetyków. Dzięki stosowaniu emulgatorów kosmetyki, które zrobisz zachowają trwałość i nie ulegną rozwarstwieniu. Poza tym mają też niebagatelny wpływ na działanie danego produktu na skórze. Właśnie emulgatory sprawiają, że jeden krem szybko się wchłania, a inny pozostawi na buzi ochronną warstwę okluzyjną. Może również wpływać na zapach albo kolor.

Jakie są rodzaje emulgatorów i który z nich wybrać do swojego kosmetyku?

Dzieli się je ze względu na ich sposób oddziaływania – na jonowe, niejonowe oraz takie, które nie są substancjami powierzchniowo czynnymi. Jonowe dzielą się na te o dodatnim lub ujemnym ładunku. Ujemne to mydła lub estry wyższych alkoholi, dodatnie zaś nie mają właściwości spieniających i często występują w produktach do włosów. Emulgatory niejonowe to wyższe alkohole, lanolina lub proteiny. Substancje emulgujące pochodzą z dwóch źródeł – naturalnych albo syntetycznych. Oczywiste jest, że lepiej wybierać te naturalne. Są one zdrowsze dla naszej cery oraz całego organizmu, a także nie mają szkodliwego działania na środowisko. Syntetyczne zaś także mogą być dobrą opcją, jednak wybierać trzeba tylko te, których jakość i pochodzenie jest poświadczone odpowiednimi certyfikatami.